Dnia 3 października 2017 roku klasy Vb i Vd, z paniami Alicją Szymanowską i Anną Greloch wyjechały do Warszawy na wycieczkę pod hasłem " Szlakiem warszawskich legend". Trochę zmartwiła nas deszczowa aura, która nie zapowiadała udanego wyjazdu. Z chwilą zajęcia miejsc w autokarze zapomnieliśmy o deszczu i chmurach.

Wesoły nastrój panował przez całą drogę do stolicy. Jeszcze weselej zrobiło się, gdy spotkaliśmy w umówionym miejscu, przy Kolumnie Zygmunta, naszego przewodnika, pana Sebastiana. Bardzo ciekawie opowiadał nam o miejscach związanych z Bazyliszkiem, Syrenką, Złotą Kaczką, z dużą dozą humoru oprowadzał po zaułkach Starego Miasta. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego zabawiliśmy się nawet w aktorów i zaincenizowaliśmy legendę o Warsie i Sawie.    Kolejnym punktem programu były Łazienki Królewskie i Pałac na Wyspie, w którym ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski, podejmował na obiadach czwartkowych ludzi nauki i kultury. Podziwialiśmy przepiękne, zabytkowe wnętrza, słuchaliśmy zajmującej opowieści o tamtych czasach. Atrakcją spaceru po otaczającym pałac parku były wiewiórki, które podbiegały do nas w oczekiwaniu na smakowite orzeszki, których, niestety, nie mieliśmy. Z żalem opuszczaliśmy to miejsce, mieniące się wszelkimi barwami jesieni. Żegnał nas królewski ptak - paw, dostojnie spacerujący po trawniku. Wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się do Wilanowa, odwiedzić rezydencję kolejnego sławnego władcy - Jana III Sobieskiego. Podziwialiśmy pałac, otaczające go rzeźby i ogrody i słuchaliśmy opowieści o pokonaniu przez króla Jana Turków pod Wiedniem. To był ostatni punkt programu, pożegnaliśmy naszego sympatycznego przewodnika i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Posililiśmy się w restauracji znanej sieci i pełni wrażeń wróciliśmy do Łomży, gdzie już oczekiwali nas rodzice. Taka praktyczna lekcja języka polskiego i historii była bardzo ciekawa.