Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprosiło mieszkańców miasta na nową wystawę czasową „Historia papiernictwa i papieru”. Z oferty skorzystali uczniowie kilku klas pierwszych. Dzieci obejrzały wystawę i z zainteresowaniem słuchały przewodnika. W ten sposób poznały historię i rolę papieru w codziennym życiu. Padały dociekliwe pytania.

Dowiedziały się, że przeciętny Polak w ciągu roku zużywa 100 kg papieru, a nadające się do jego produkcji drzewo rośnie około 70 lat. Zrozumiały, jak ważna jest oszczędność papieru i zbieranie makulatury.            

      Kolejno odbyły się zajęcia warsztatowe. Każdy uczeń czerpał papier z masy celulozowej. Chętni pomagali w odciskaniu mokrych arkuszy z wykorzystaniem prasy. Podczas zajęć grupowych uczniowie projektowali wzory na sukienkach biorąc przykład z obejrzanych na wystawie celulozowych ubrań z lat siedemdziesiątych. Kolejne zajęcia poświęcone były nauce kaligrafii. Pierwszaki przekonały się jak trudno pisać gęsim piórem z użyciem atramentu i jak łatwo zrobić kleksa. Próbowały napisać list do Mikołaja. Zajęcia w muzeum okazały się bardzo zajmujące, o czym świadczyło duże zaangażowanie uczestników.

Opracowanie: M.Glińska

Na zdjęciach uczniowie klasy Ib .