Zestaw ćwiczeń domowych

PLECY WKLĘSŁE

(hiperlordoza lędźwiowa)

 Celem ćwiczeń jest wyrobienie nawyku prawidłowej postawy i przywrócenie prawidłowego stosunku sił między określonymi zespołami mięœni. Należy wzmocnić mięśnie pośladkowe i brzucha, rozciągnąć natomiast mięœnie grzbietu odcinka lędźwiowego i zginacze stawu biodrowego.

Zadaniem postępowania korekcyjnego jest wyrobienie nawyku prawidłowej postawy na podstawie przywróconych prawidłowych warunków anatomicznych z uwzględnianiem ukształtowania odcinka lędźwiowego kręgosłupa i ustawienia miednicy, nabycie umiejętności stosowania zrównoważenia postawy we wszystkich wykonywanych czynnościach. Należy rozciągnąć zespół mięśni nadmiernie napiętych, zwłaszcza biodrowo-lędźwiowego, prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego. Zwrócić uwagę na zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni brzucha, pośladkowych wielkich i kulszowo-goleniowych. Utrzymać należy prawidłową ruchomość kręgosłupa i wzmocnić siłę mięśni grzbietu odcinka piersiowego.

WSKAZANIA:

-         słuchanie muzyki w pozycji leżąc na stole z jedną nogą ugiętą skulnie, drugą opuszczoną poza stół ugiętą w stawie kolanowym i przeprostowaną w stawie biodrowym,

-         leżenie 5-10 minut na plecach z ciężkim przedmiotem ( około 2 kg ) na brzuchu,

-         odrabianie lekcji siedząc na krześle z podparciem odcinka lędźwiowego    i piersiowego dolnego, wskazane są również pozycje klęczne, jazda na rowerze, pływanie, narciarstwo i inne formy aktywności ruchowej.

PRZECIWWSKAZANIA:

-         unikanie sytuacji zwiększających lordozę lędźwiową tj. leżenie z głową opartą na dłoniach a łokcie oparte są o podłoże ( pozycja sfinks ),

-         gimnastyka artystyczna,

-         łyżwiarstwo figurowe,

-         akrobatyka,

-         z ćwiczeń przeciwwskazane są mostek, kołyska, leżenie przodem z podparciem głowy na dłoniach.

ZASADY WYKONYWANIA ĆWICZEŃ KOREKCYJNYCH W DOMU

            Grupowe zajęcia korekcyjne prowadzone przez szkołę (dwa razy w tygodniu) w większości przypadków nie wystarczają. Należy do nich zaangażować rodziców, którzy odpowiednio poinstruowani powinni ćwiczyć z dziećmi w domu.

            Do ćwiczeń domowych dzieci powinny być odpowiednio przygotowane na zajęciach w szkole.

            Ćwiczyć należy w odpowiednio przewietrzonym pokoju, na kocu lub materacu. Jeœli warunki atmosferyczne są odpowiednie można ćwiczyć na balkonie lub tarasie. Dzieci do ćwiczeń powinny być wypoczęte, boso i mieć strój nie krępujący ruchów.

            Ćwiczenia powinny być wykonywane dwa razy dziennie po 20 minut, najlepiej przed posiłkiem. Liczbę powtórzeń należy stopniowo zwiększać od kilku do kilkunastu.

Ćwiczenia należy wykonywać bardzo dokładnie i bez pośpiechu, pamiętając o głębokim rytmicznym oddechu.

1.      Siadkrążek między stopami (podeszwy przylegają do krążka), podawanie krążka stopami do rąk i zabieranie.

2.      Leżenie przodem na stole, pod miednicą ułożony koc, nogi przytrzymuje rodzic powolny skłon tułowia w dół wydech i unoszenie tułowia do poziomuramiona w bok wdech.

3.      Leżenie tyłem - ramiona proste za głową przytrzymywane przez rodzica, nogi ugięte w kolanach, krążek między stopami przechylanie nóg w prawo i w lewo z dotknięciem podłogi.

4.      Marsz (może być w miejscu) dotykanie na zmianę prawym i lewym kolanem krążka wzniesionego na linię bioder.

5.      Krążek z tyłu – trzymany w ramionachbieg w miejscu i uderzanie palcami stóp o krążek.

6.      Siad podparty – przenoszenie palcami stóp kulek z papieru ( po pięć prawą i lewą nogą ).

7.      Siad skrzyżny talerzyk lub książka trzymana przed twarzą na linii brody z kulkami papieru – wdech, zdmuchnięcie kulek papieru z talerzyka (rodzic zwraca uwagę na poprawny siad dziecka i głęboki wdech nosem)

8.      Stanie tyłem do ściany z książką na głowie wypychanie książki w górę.

Pamiętaj o prawidłowej postawie nie tylko podczas ćwiczeń, ale w ciągu całego dnia w czasie zabawy, oglądania telewizji i posiłkach.

 

LITERATURA:

1.      Korekcja wad postawy M. Kutzner-Kozińska

2.      Gimnastyka korekcyjna dla dzieci 6-10 letnich M. Kutzner-Kozińska, K. WlaŸnik

                                                                

                                                                             Opracowała: Elwira Proniewska